Trafienia krytyczne zrewidowane – HR do Mordheim

25 października 2013 dodał Karol

Ostatnie zmiany stosowanych przeze mnie HRów dotyczą powszechnych zasad, o dziwo opcjonalnych. Chodzi o trafienia krytyczne, które są głównym powodem dla którego nie korzystam z pancerzy (ich cena mnie nie rusza), oraz które budzą moją największą radość, gdy np. trafiam na strzały mordujące największych twardzieli tylko po to, by odbijając się od ich tętnic powalić kolejnych…

1. Trafienia krytyczne a pancerz

Jedną z ostatnich modyfikacji jakie wprowadzam do swoich rozgrywek wykorzystujących zasady Mordheim, a zwiększających opłacalność wykorzystywanych pancerzy, jest zmniejszenie niszczycielskiej mocy Trafień Krytycznych. Dlaczego niszczycielskiej? Ponieważ większość ich zasad wykorzystuje znoszenie rzutu pancerza.

Z tego powodu proponuję następującą zasadę dotyczącą zmian w działaniu trafień krytycznych:

Wszędzie tam, gdzie w przypadku trafień krytycznych mowa o „braku rzutu pancerza”, zamień ten zapis na „-1 do rzutu pancerza”.

Co nam to daje? Dalszą możliwość wykonywania rzutów przy mocniejszych pancerzach, przy okazji nie ingerując w zasady ich kosztów ani pozostałych zasad ich działania. W końcu zasady trafień krytycznych dla różnych broni i tak są opcjonalne, prawda? Zwiększenie ich opcjonalności również mnie szczególnie nie rusza ;)

2. Rykoszetujące strzały

Nie ma dla mnie w trakcie gry nic zabawniejszego, niż rykoszetujące strzały, bełty czy noże. O ile jestem w stanie się do nich przekonać w przypadku okrągłych pocisków, o tyle w przypadku grotów zwyczajnie mnie bawią. Z tego względu uznaję iż:

Z alternatywnej tabeli trafień krytycznych dla broni strzeleckiej (tej z rykoszetami) korzysta się tylko w przypadku proc i broni palnej. W przypadku dmuchawek, broni miotanej, kusz i łuków korzystać należy z podstawowej tabeli zamieszczonej w sekcji strzelania podręcznika głównego.

I to już wszystkie HRy z jakich korzystam podczas rozgrywek. To co mi się w nich podoba to fakt, że minimalnie ingerując w mechanikę, nie ingerują niemal zupełnie w jednostkowe koszta, dostępności, umiejętności ani praktycznie żadne inne pierdoły chwiejące moim zdaniem zarówno mechaniką, jak i klimatem gry. Jednocześnie zwiększają jej dynamikę, oraz o dziwo realnie sprawiają, że używanie zarówno pancerzy, jak co oryginalniejszych broni faktycznie zaczyna się opłacać.

Zasady ,

Strona główna » Figurki » Systemy » Mordheim » Zasady » Trafienia krytyczne zrewidowane – HR do Mordheim

Komentowanie wpisów zostało wyłączone z powodów praktycznych.
Jeśli chcesz pogadać na temat tego lub innych wpisów, albo zwyczajnie nawiązać z nami kontakt,
odwiedź naszą stronę na Facebooku.

Makiety do bitewniaków