Parowanie – HR do Mordheim

29 sierpnia 2013 dodał Karol

Obecne zasady tej właściwości broni są kulawe, i nikt temu raczej nie zaprzeczy. Największe możliwości parowania mają najbardziej kiepscy szermierze w starciu z jak największymi maszynami do zabijania i nikt nie wie ani dlaczego, ani po co.
Dlaczego zmiana zasad parowania jest dla mnie tak ważna? Ponieważ w obecnej formie niemal wyklucza opłacalność zastosowań realnie najpraktyczniejszych, choć drogich broni ręcznych jakimi są miecze, do tego mocno utrudnia wykorzystywanie puklerzy, o krasnoludzkich toporach już w ogóle nie wspominając.
Widziałem już kilka możliwych rozwiązań tego fenomenu i po paru testach króciutkich starć (łącznie z pół godziny rzucania kostkami w najróżniejszych opcjach) doszedłem do wniosku, którym chętnie się teraz podzielę.

Rozważałem następujące opcje, choć przyznaję, że wszystkie wraz z zastosowaniem zasad Ataku Improwizowanego (bo dynamikę gry podkręca niemiłosiernie i już chyba nigdy z niego nie zrezygnuję):

  • pozostawanie przy obecnej zasadzie (dodatkowy rzut w oparciu o wcześniejszy wynik) – tutaj niestety słabsi szermierze łatwiej radzą sobie z parowaniem ataków lepszych szermierzy i wykonuje się kolejne rzuty
  • dodatkowy rzut na parowanie, ale przy stale określonej wartości jego szansy (zwykłe parowanie 5+, z dodatkami 4+ itp.) – tutaj nadal wartość nie zależy od umiejętności, ale nadal generuje to dodatkowe rzuty
  • rzut sporny porównujący WS walczących modeli – nie dość że generuje dodatkowe rzuty, to jeszcze wymaga sporo liczenia
  • stały bonus do Pancerza przyznawany w walce wręcz – silny bonus, ale łatwy do zapamiętania i nie wymagający dodatkowych rzutów

W trakcie testowania modelami ludzi, krasnoludów, zombiaków i samotnego skavena, najbardziej przypadła mi do gustu ostatnia opcja z pancerzem. Co ciekawe, bonus do pancerza w walce wręcz wychodzi cenowo w okolicach połowy cen przedmiotów dających pełen bonus do pancerza, a tego jak wszyscy wiemy w Mordheim i tak na lekarstwo. Żeby było ciekawiej: w momencie pojawiania się „pancerzy” z broni, pojawia się pokusa do wydania kolejnych punktów na rzeczywisty pancerz.

Ostatecznie sugeruję więc następującą zasadę:

Alternatywne zasady parowania
Każdy miecz, puklerz czy inna broń z zasadą „Parowanie” daje bonus +1 do Pancerza, przyznawany tylko w walce wręcz. Posiadanie dwóch takich przedmiotów (dwa miecze, miecz i puklerz itp.) kumuluje się i daje bonus +2 do Pancerza (również tylko w walce wręcz).
Bonus do pancerza przyznawany jest tylko modelom walczącym stojąc, i nie przysługuje modelom Przewróconym czy Ogłuszonym.
Bonus przysługuje także wtedy, gdy parowane ataki mają Siłę dwa razy większą niż Siła parującego- Siła ta samoczynnie redukuje pancerz broniącego się, symbolicznie „uniemożliwiając” skuteczne parowanie.

Fakt, że postacie wyposażone w dwa miecze mogą stać się nagle o wiele skuteczniejsze w walce wręcz, ale nadal pozostają tak samo wrażliwe na ataki strzeleckie, gracza kosztuje to 20gc (a to przecież nie mało), a istnienie ataku improwizowanego zmniejsza przewagę płynącą z posiadania dwóch broni ręcznych.

Miłej zabawy w korzystaniu!

Zasady ,

Strona główna » Figurki » Systemy » Mordheim » Zasady » Parowanie – HR do Mordheim

Komentowanie wpisów zostało wyłączone z powodów praktycznych.
Jeśli chcesz pogadać na temat tego lub innych wpisów, albo zwyczajnie nawiązać z nami kontakt,
odwiedź naszą stronę na Facebooku.

Makiety do bitewniaków