Skrzynie – (nie)tutorial

4 grudnia 2012 dodał Karol

Tak, nazwanie tekstu o beczkach tutorialem było nadużyciem, ale jak się dobrze zastanowić, dało się na jego podstawie stworzyć własne, beczkowe ulepki. Dziś na tapetę idą skrzynki, stworzone w tym samym czasie, acz z troszkę innych materiałów.


Ulepki które widzicie powyżej (Upaćkany krasnolud dla skali. Parafrazując Garrana „krasnoludy w bitewniakach są jak inwalidzi w świecie rzeczywistym- nie ważne jaką makietę chcesz budować, musi być do nich przystosowana”) to modele skrzynek, które za ileś tam eonów zamierzam sobie odlać do uzupełnienia stołu.

Wykonane są z najlepszego do tego materiału, czyli spienionego PCV o grubości 2mm (3mm okazały się za grube, przez co zbyt toporne), wyciętego i „wyrzeźbionego” zwykłym nożykiem modelarskim. Procedura była banalnie prosta: wyciąć długi pasek o równej szerokości, z którego przyszło wyciąć dwa dłuższe i dwa krótsze elementy, by na koniec dociąć „wieko” o długościach krawędzi im równym.

W tak wyciętych „klockach” oskrobałem krawędzie, wyciąłem głębsze rowki dla zaznaczenia desek i delikatnie wyznaczyłem linie słojów. Później zostało wszystko skleić.

Żeby było zabawniej, najpierw kleiłem boczne ścianki, a dopiero na końcu nakładałem na nie „wieka”, dzięki czemu w niektórych modelach (a robiłem ich jak widać na zdjęciach sześć) mogłem sobie pozwolić na częściowo przesunięte wieka, jak we wcześniej otwieranych skrzyniach.

Na całość zostało nałożyć okucia, wykonane tak samo jak w beczkach: wąski wężyk masy modelarskiej, ładnie okrojony, wyrównany i z dorobionymi „nitami”.

Tylko w jednej skrzyni postanowiłem dorobić zamknięcie i dobrze: po pierwsze nie miał to być kufer, a po drugie i tak nie najlepiej mi wyszło.

Przed odlewaniem trzeba je będzie trochę uszczelnić masą w miejscach łączenia klocków, ale koniec końców jestem zadowolony z efektów.

Zostało jeszcze trochę modeli do publikacji, ale nie ukrywam, że nie bardzo mam kiedy lepić kolejne. No i jakoś tak bez motywowania przypał…
W następnej serii trumienki, a później się zobaczy.

Makiety, Poradniki modelarskie , ,

Strona główna » Figurki » Makiety, Poradniki modelarskie » Skrzynie – (nie)tutorial

Komentowanie wpisów zostało wyłączone z powodów praktycznych.
Jeśli chcesz pogadać na temat tego lub innych wpisów, albo zwyczajnie nawiązać z nami kontakt,
odwiedź naszą stronę na Facebooku.

Makiety do bitewniaków