Warcaby ukośne

24 lutego 2012 dodał Karol

Warcaby ukośne to lekko przewrotna wariacja na temat zwykłych warcabów, polegająca na podmienieniu punktów perspektywy planszy. Otóż gracze nie rozstawiają pionków wzdłuż swoich boków szachownicy, a skupiają je w swoim narożniku planszy.

Pole gry:

  • tradycyjna szachownica 8×8
  • 12 pionów białych
  • 12 pionów czarnych (lub czerwonych)

Pionki ustawia się wg następującego układu:

Zasady:

Tą wersję warcabów udało mi się kiedyś ujrzeć w encyklopedii gier autorstwa L. i W. Pijanowskich (książka Wydawnictwa PWN – jeśli kiedyś traficie, to polecam!), jednak poza zmianą ustawień pionków na planszy i braku jakichkolwiek zmian w zasadach, nie znalazły się w niej żadne uwagi dotyczące od razu rzucającego się na myśl pytania: na których polach tworzą się damki?
Najbezpieczniej polecam przyjąć założenie, że jedynie na dwóch polach sąsiadujących z narożnikiem, jednak nie dam sobie za to niczego uciąć ;)

Podobny problem może pojawiać się z ruchem. Polecam przyjąć zdroworozsądkowo, że pionki nie poruszają się do tyłu, a jedynie na skos do przodu i w prawo/lewo, patrząc od rogu z którego startują.

Dość ciekawe rezultaty może przynieść połączenie tego wariantu gry z innymi (np. warcabami amerykańskimi lub wybijanką). Ktoś chętny do zabawy?

Miłego grania!

Inne gry

Strona główna » Inne gry » Warcaby ukośne

Komentowanie wpisów zostało wyłączone z powodów praktycznych.
Jeśli chcesz pogadać na temat tego lub innych wpisów, albo zwyczajnie nawiązać z nami kontakt,
odwiedź naszą stronę na Facebooku.

Makiety do bitewniaków