Lis i gęsi

28 lutego 2012 dodał Karol

Gra ta, choć może nie tak dobrze znana, to ludowa gra islandzka z ok. XIV wieku, będąca jedną z nielicznych moich zdaniem pozytywnych popłuczyn wynikających z wpływu wikingów na kulturę europejską. Przez wyspy brytyjskie dowędrowała ona do europy, gdzie stała się na tyle popularna, że doczekała się całkiem sporej liczby modyfikacji. O dziwo bardzo podobne, jeśli nawet nie identyczne gry odnaleźć można było w Azji, praktycznie aż po samą Japonię.

Pole gry:

  • 33 polowa plansza (poruszanie po przecięciach linii, wzdłuż tych linii)
  • jeden pionek lisa
  • 13 pionków gęsi

Pionki na planszy ustawia się w następujący sposób:

Zasady:

Poruszanie: Gracze wykonują swoje ruchy naprzemiennie, zaczynając od gracza ruszającego gęśmi. Poruszać się mogą jednym pionkiem o jedno pole wzdłuż zaznaczonych linii, z jednego przecięcia na drugie, pod warunkiem że jest ono wolne. Ruch przynajmniej jednym pionkiem jest obowiązkowy.

Ruchy lisa: Lis może pożerać gęsi, przeskakując przez ich pojedyncze pionki, pod warunkiem że za nimi znajduje się choć jedno wolne pole (coś jak w warcabach), mając jednocześnie prawo do bicia kolejnej gęsi, jeśli lądując na tym polu trafi w sąsiedztwo gęsi którą również może przeskoczyć. Bicie takie nie jest obowiązkowe, ale skutecznie ogranicza ilość gęsi na planszy, gdyż są one z niej zdejmowane.

Ruchy gęsi: Gęsi poruszają się podobnie jak lis w dowolnym kierunku o jedno pole, jednak w przeciwieństwie do niego nie mogą one bić lisa. Jedyne co mogą robić i co jest ich celem, to próba jego zablokowania tak, aby nie mógł wykonać żadnego ruchu.

Warunki zwycięstwa: Gęsi wygrywają gdy lis nie może się już poruszyć. Lis wygrywa gdy pożre wszystkie gęsi, lub gracz gęsi się podda. Przyjmuje się, że pożarcie 8 gęsi zwykle wystarcza dla ustalenia zwycięstwa lisa, jednak zaleca się kontynuowanie gry do końca – nigdy nie wiadomo co może się wydarzyć!

Nasze uwagi:

Wbrew pozorom gra ta, mimo iż prosta, daje wiele możliwości taktycznych i czystej radości z grania. Stworzenie planszy nie wymaga zwykle aktywności większej niż narysowanie długopisem linii na kartce papieru i dobranie pionków.
Maniakom bitewniaków jak zwykle proponujemy rozgrywanie tej zabawy z użyciem własnych modeli. Któż bowiem zabroni Wam grać w Squiga i Gobliny, Trolla i Orki czy Ogra i Elfy? ;)
Jeśli kiedyś spróbujecie, koniecznie podeślijcie jakieś fotki!

Miłego grania!

Inne gry ,

Strona główna » Inne gry » Lis i gęsi

Komentowanie wpisów zostało wyłączone z powodów praktycznych.
Jeśli chcesz pogadać na temat tego lub innych wpisów, albo zwyczajnie nawiązać z nami kontakt,
odwiedź naszą stronę na Facebooku.

Makiety do bitewniaków