Grupy najemne – HR do Mordheim

8 czerwca 2011 dodał Karol

Nie każdemu w Mordheim przyszło zaznać wojaczki w dużej, zorganizowanej bandzie. Nie każdy też zawsze działa na własną rękę przyjmując pracę najemnika. Zdarzają się czasem grupki wojaków, które znudzone przesiadywaniem w karczmach i oczekiwaniem na zatrudnienie przez swych pobratymców, zwyczajnie w świecie biorą sprawy we własne ręce i przyłączają się do każdego kto chciałby ich zatrudnić.

Zamieszczone poniżej zasady mają być odpowiedzią na rosnącą frustrację wynikającą z ograniczenia niektórych band i przewidywalności ich rozpisek.
Ile razy zdarzyło się Wam doskonale odgadnąć, co przeciwnik wystawi przeciwko Waszej bandzie, wiedząc jedynie jaką frakcję wybierze? Ile razy wystawiając konkretną rozpiskę brakowało Wam tańszych jednostek, lub takich które zajmują się zgoła inną specjalizacją? Jak często pojedynczy najemnicy okazali się być po prostu niewystarczający dla potrzeb bandy?
W związku z takimi problemami i potrzebą świeżości, pojawił się pomysł najemnych grup pod postacią nielicznych kontyngentów sojuszniczych, czyli w największym skrócie: fragmentów innych band, możliwych do rekrutacji przez bandy innego typu.

Z czego składa się kontyngent?

Każdy kontyngent dysponuje zasadami specjalnymi (zwykle przypisanymi do rasy którą reprezentuje), własną listą ekwipunku, oraz listą jednostek, ograniczoną zazwyczaj do jednego czempiona i małej grupy stronników. Listę aktualnie opracowanych kontyngentów znajdziecie oczywiście na bieżąco na naszej stronie w dziale Mordheim (bo jakżeby inaczej ;) ).

Z czym to jeść?

Zasady specjalne grupy – dotyczą tylko i wyłącznie jednostek sojuszniczych, a nie wpływają na same zasady bandy. Związane są zwykle z charakterystyką rasową jednostek i z nich są głównie zaczerpnięte.

Lista ekwipunku grupy – dotyczy tylko i wyłącznie grupy sojuszniczej, która korzystać z niej może przy tworzeniu oddziału lub zakupach. Grupa sojusznicza nie może dokupować sobie żadnych przedmiotów spoza tej listy. Nie możesz oddać ekwipunku sojuszników swojej bandzie, tak jak ekwipunku bandy nie możesz wręczyć sojusznikom. Raz zakupionego grupie sojuszniczej sprzętu nie da się sprzedać.

Czempion – każda grupa sojusznicza musi posiadać swojego lidera. Może on być zakupiony na początku tworzenia bandy, lub znaleziony w trakcie kampanii na tych samych zasadach co Dramatis Personae. Do czasu zakupu czempiona nie można prowadzić rekrutacji jego stronników, ale spokojnie można zakupić jednocześnie jego jak i pomocników.
Postać ta traktowana jest jak heros na wszystkich tego zasadach, poza:

  • czempion grupy sojuszniczej nie podlega ograniczeniu maksymalnie 6 herosów w bandzie i może być postacią ponad tą liczbę
  • obecność czempiona grupy sojuszniczej nie dodaje dodatkowej kości eksploracji

Jeśli czempion zginie nie można go odkupić, ani dokupować nowych sojuszniczych stronników, za to spokojnie można dokupować im ekwipunek.
Wszyscy czempioni startują z ilością Punktów Doświadczenia równą 10.

Sojuszniczy stronnicy – to mała grupka wojaków skupionych wokół czempiona danej grupki. Traktowani są jak zwyczajni stronnicy, ale nie mogą awansować na herosów. Dokupować nowych można jedynie wtedy, gdy w bandzie wciąż znajduje się ich czempion. Wszystkich sojuszniczych stronników traktuje się jako jedną grupę, muszą więc posiadać ten sam ekwipunek i dysponują tym samym doświadczeniem czy rozwojami.

Pozostałe zasady specjalne

  • Każda banda może posiadać maksymalnie jedną grupę sojuszniczą na raz.
  • Po śmierci czempiona nie można dokupić następnego, ani nie można awansować w jego miejsce żadnego sojuszniczego pomocnika. Jedyne na co można liczyć jest porzucenie w całości pozostałych stronników i rekrutacja nowej grupy, lub czekanie aż wszyscy posiadani pomocnicy wyginą.
  • Modele z grupy sojuszniczej wliczają się w posiadaną ilość jednostek przy sprzedaży bogactw, oraz bierze się je pod uwagę przy maksymalnej ilości jednostek posiadanych w bandzie.
  • Wszystkie kontyngenty sojusznicze mają swą ograniczoną listę band do których mogą dołączyć.
  • Żaden z modeli grupy sojuszniczej nie może nigdy przejąć roli lidera bandy.

Aktualnie zasady trafiły do fazy testów. Ewentualne uwagi pojawiać się będą w aktualizacjach wpisu.

Zasady , ,

Strona główna » Figurki » Systemy » Mordheim » Zasady » Grupy najemne – HR do Mordheim

Komentowanie wpisów zostało wyłączone z powodów praktycznych.
Jeśli chcesz pogadać na temat tego lub innych wpisów, albo zwyczajnie nawiązać z nami kontakt,
odwiedź naszą stronę na Facebooku.

Makiety do bitewniaków