Pałac w Napachaniu

23 maja 2011 dodał Karol

Chyba nikt z mordheimowych makieciarzy nie ma wątpliwości, że najlepsze inspiracje wynikają ze szczegółów dostarczanych nam przez świat realny. Z tego względu w dniu dzisiejszym mam dla Was jeden z wyników całoweekendowych wojaży motocyklowych po Wielkopolsce: fotki pałacyku w podpoznańskiej miejscowości Napachanie.


Napachanie leży na północny zachód od Poznania w kierunku Szamotuł, i choć większość poznaniaków wie o samej miejscowości, niemal żaden nie ma pojęcia o perełce, która stoi przy samej drodze tuż za drzewami trochę zapuszczonego parku. W sumie nic dziwnego – pałacyk obecnie otoczony jest drucianą siatką, a mały park wokół niego jest po prostu zapuszczony. Nie ma też co ukrywać, pałacyk wymaga potężnego remontu (chociażby wymiany okien robiących pewnie za strzelnicę miejscowych dzieciaków), ale biorąc pod uwagę jego powierzchnię mieszkalną 1339m2 mało kogo chyba na to stać. Pewnie gdyby leżał w lepszej lokalizacji byłby z niego znany hotel, póki co wciąż najwyraźniej szuka właściciela gotowego na wyłożenie 10mln PLN (plus koszty remontu).

Styl w jakim go zbudowano określa się jak renesans północnoeuropejski (Qeen Anne Revival) a załapał się na określenie „pałacyk XIXstowieczny” tylko i wyłącznie dlatego, że zbudowano go na 3-4 lata przed zakończeniem tego wieku. Tak! Pałacyk nie jest wielkim zabytkiem historycznym, ma bowiem niecałe 115 lat, ale jego wygląd urywa co nieco. Ciekawe jakie zastosowano w nim udogodnienia cywilizacyjne?

To co spokojnie można potraktować w nim za inspirację przy tworzeniu makiet do dowolnych systemów bitewnych to:
- wspaniała wieża wyglądająca jak zamkowy donżon, będąca dowodem na to, że można zamieścić takie fragmenty przy zwykłym domu mieszkalnym
- drobne wieżyczki na narożnikach ścian (często spotykane także na poznańskich kamieniczkach, a nazywane wykuszem angielskim)
- sposób wykorzystania materiałów (kamień, cegła, pruski mur) i ułożenie okien czy drzwi
- niesamowite kominy w dużych ilościach (choć słabo widoczne na zdjęciach)

Mało Wam? To jadąc tą drogą zatrzymajcie się na chwilę i zobaczcie to sami!
(może Wy nie będziecie mieć pod słońce przy robieniu zdjęć ;) )

Ciekawostki , ,

Strona główna » Ciekawostki » Pałac w Napachaniu

Komentowanie wpisów zostało wyłączone z powodów praktycznych.
Jeśli chcesz pogadać na temat tego lub innych wpisów, albo zwyczajnie nawiązać z nami kontakt,
odwiedź naszą stronę na Facebooku.

Makiety do bitewniaków