„Powietrzny okręt. Cz.4: Zapowiedź zemsty” – scenariusz do Mordheim

4 kwietnia 2011 dodał Karol

Dziennik kapitański OPFK „Kowadło przestworzy”
116sty dzień od katastrofy, godziny wieczorne
Koszt poprzedniej misji okazał się okropnie wielki. Straciliśmy niemal trzecią część załogi w tym Gringuna- pierwszego oficera i kilku dzielnych marynarzy Piechoty Powietrznej. Oddali swe życia za minerał, który obecnie przebywa w skrzyni naszej małej ładowni. Czy kiedykolwiek będzie wart życia tych, których wiek i umiejętności były tak cenne? Ci paskudni zbieracze śmierci wciąż podążają za nami mimo waśni między sobą i próbują przejąć nasz statek. Nie mogliśmy nawet wrócić po ciała naszych towarzyszy, które błyskawicznie padły ofiarą padlinożerców. Na cały dzień opuściliśmy miasto i urządziliśmy symboliczny pochówek ich osobistych przedmiotów. Kiedyś tu wrócimy i na własny koszt zamówimy najwspanialszy posąg jaki uda się wyrzeźbić.
Jednak zniewaga ta nie może ujść bezkarnie. Po uroczystościach i tradycyjnej uczcie żałobnej znów weszliśmy na pokład i wzbiliśmy się w powietrze na wysoki pułap. Ruszyliśmy w stronę miasta i rozpoczęliśmy obserwację ruin. W końcu udało nam się wypatrzyć charakterystyczne ubiory jednej z band. Wydano rozkaz rozpoczęcia „zapowiedzi zemsty”.

Sterowiec zawisł w powietrzu nad miastem na tyle wysoko w dymie i chmurach, że zupełnie nie dało się go dostrzec z ziemi. On sam, zaopatrzony w optyczne lunety, bez problemu zlokalizował kolejną potyczkę band, które zaatakowały jego załogę. Ignorując wysokość wpływającą na precyzję działania postanowiono dać wstępną nauczkę tym, którzy poważyli się na atak.

Zasady podstawowe
Po raz kolejny rozegraj dowolny scenariusz z podręcznika i dodaj do niego zasady specjalne tego scenariusza.

Zasady specjalne- nalot dywanowy
W drugiej rundzie walki umieść na środku stołu ilość znaczników równą ilości band na planszy plus dwa. Obszar tej potyczki już niedługo zamieni się w piekło. Na początku ruchu każdego pierwszego gracza (jeszcze przed podniesieniem leżących modeli i jakimikolwiek działaniami) rzuć kością rozrzutu (ta kostka artyleryjska ze strzałkami) i 3k6 dla każdego ze znaczników. Strzałka wskazywać będzie kierunek, pozostałe kości odległość w calach, w jakich należy przesunąć znacznik w poziomie. Miejsce położenia znacznika oznaczać będzie miejsce upadku bomby odłamkowo-zapalającej zrzucanej ze sterowca w nalocie dywanowym.

Bomby spadają z góry, a więc zatrzymają się na pierwszej przeszkodzie na jaką trafią i będą ranić jedynie modele na tym poziomie. Na przykład: jeśli bomba upadnie na dach, to zrani tylko modele na nim, a nie pod nim. Jeśli spadnie na piętro, zrani jedynie modele na nim i sąsiadujących drabinach czy schodach. Gdy upadnie na ziemię, zrani tylko modele na niej.

W miejscu znacznika połóż duży znacznik artyleryjski (wzornik 5” lub na przykład płyta CD). Centrum znacznika traktujemy jako punkt upadku bomby. Wszystkie modele pod znacznikiem otrzymują jedno trafienie z Siłą 4 i zostają odrzucone siłą wybuchu za krawędź znacznika (po linii prowadzącej przez środek znacznika i model), co może spowodować np. upadek z piętra. Jeśli krawędź wzornika sięga do ściany w którą odrzuca model, to ustawia się go pod tą ścianą i rozpatruje kolejne uderzenie (Siła 2). Model który miałby takiego pecha, że znalazłby się bezpośrednio pod znacznikiem nie podlega odrzutowi, ale otrzymuje k3 trafienia z Siłą 8. Modele które zostaną przykryte znacznikiem jedynie częściowo zostają trafione na 4+ i nie podlegają zasadzie odrzutu. Odrzut automatycznie „odrywa” z walki wszystkie modele, które mu podległy, ale jeśli któryś z modeli po podniesieniu się styka się z leżącymi modelami przeciwnika, może spokojnie deklarować na nie szarże. Eksplozje nie powodują trafień krytycznych.

Bomby spadają w ten sposób losowo przez cały czas trwania gry. Jedyne co może zakończyć taką „wędrówkę znacznika”, to „wypadnięcie” go poza krawędź stołu- wtedy można go odłożyć i już więcej się nim nie przejmować.

Zakończenie i doświadczenie
Zależne od wylosowanego scenariusza.
Dodatkowo każdy bohater, któremu zdarzyło się zostać zranionym przez bombę, ale przeżył uderzenie, otrzymuje +1 punkt doświadczenia (nie kumulują się przy kilku trafieniach).

Nagrody
Rozryta eksplozjami ziemia odkrywa te kawałki minerału, które wcześniej były ukryte pod stertami śmieci, ziemi i gruzu. Poza klasyczną fazą eksploracji, wszystkie bandy otrzymują dodatkowo k3 fragmenty Dziwnego Kamienia.

UWAGI DODATKOWE (UPDATE 04.06.11)

Ten sam znacznik nie może zatrzymać się po raz drugi w tym samym miejscu: jeśli używasz kości rozrzutu, w przypadku Direct Hit skorzystaj z jego strzałki lub przerzuć kość.

Zastosowane zmiany miały na celu rozwiać wątpliwości, które nas samych spotkały podczas rozgrywki, a przy okazji skrócić ilość czasu poświęcaną na zasady dodatkowe: dynamika gry ponad wszystko! Straty w wyniku bombardowania zwykle i tak ograniczają się raczej do przewracania modeli niż ich zabijania, a same trafienia zdarzają się wyjątkowo rzadko…

Scenariusze , ,

Strona główna » Figurki » Systemy » Mordheim » Scenariusze » „Powietrzny okręt. Cz.4: Zapowiedź zemsty” – scenariusz do Mordheim

Komentowanie wpisów zostało wyłączone z powodów praktycznych.
Jeśli chcesz pogadać na temat tego lub innych wpisów, albo zwyczajnie nawiązać z nami kontakt,
odwiedź naszą stronę na Facebooku.

Makiety do bitewniaków