Atak improwizowany – HR do Mordheim

29 marca 2011 dodał Karol

Atak improwizowany, to w największym skrócie dodatkowy (nie zawarty w profilu postaci) atak wyprowadzony w sposób nie związany z porządną bronią lub jej klasycznym przeznaczeniem. Przykładem takiego ataku może być użycie krótkiego noża, pchnięcie tarczą, cios głowicą miecza, uderzenie głową w bliskim zwarciu lub klasyczne i sadystyczne kopnięcie w krocze (oraz wiele, wiele innych które wprawnemu wojakowi w każdej nadarzającej się chwili przychodzą do głowy).

Wprowadzając tę zasadę przyjmujemy, że Atak improwizowany przysługuje zawsze i każdemu modelowi, za wyjątkiem:

1. Modeli walczących bez broni (Unarmed) lub tylko darmowym sztyletem
2. Modeli posiadających drugą broń ręczną (zasady drugiej broni zastępują zasady Ataku improwizowanego)

Ataki improwizowane jako słabsze i mniej precyzyjne mają karny modyfikator +1 do pancerza przeciwnika (6+ jeśli nie ma żadnego) i niemożliwe jest zadanie nimi trafienia krytycznego. Ataki improwizowane są zadawane na końcu sekwencji ciosów danego modelu, dlatego nie wpływają na kolejność ataków, które mogą być zależne od rodzaju posiadanej broni (np. broni dwuręcznej).

Atak improwizowany
Zasięg: walka wręcz; Siła: użytkownika;
Zasady specjalne: +1 do pancerza przeciwnika, brak trafień krytycznych

Jednocześnie przyjmuje się, że atakami improwizowanymi są także wszystkie ataki wyprowadzane sztyletem.

W przełożeniu na prawa:
1. Model z jednym atakiem w profilu uzbrojony w sztylet (Atak improwizowany) posiada tylko jeden atak i jest nim właśnie Atak improwizowany. Jeśli takowy model ma w profilu kilka ataków, to zadaje je wszystkie, choć wszystkie na zasadzie Ataku improwizowanego.
2. Model uzbrojony w jedną broń ręczną (np. dokupiony sztylet, pałka, topór, miecz itp.) posiada zaznaczone w profilu ataki z tej broni plus jeden Atak improwizowany (np. ze sztyletu).
3. Model uzbrojony w dowolną broń jednoręczną plus tarczę lub puklerz, posiada zaznaczone w profilu ataki z tej broni plus jeden Atak improwizowany z tej właśnie tarczy lub puklerza.
4. Modele uzbrojone w broń zajmującą obie ręce, posiadają zaznaczone w profilu ataki z tej broni plus jeden Atak improwizowany zadany w sposób inny niż w niej klasycznie przewidziano (wyprowadzany jednak po niej!).
5. Modele wyposażone w dwie sztuki broni jednoręcznej działają na dotychczasowych zasadach (druga broń sprawia, że dodatkowy atak przestaje być improwizowanym i podlega zasadom tej broni).
6. Modele nie wyposażone w żadną broń (Unarmed) działają na dotychczasowych zasadach.

Uzasadnienie:
Przy obecnych zasadach Mordheim przewagę zdobywają zwykle modele z dodatkowym atakiem wynikającym z drugiej broni. Pomijając fakt tego, że walka dwoma brońmi wymaga nie lada umiejętności, wpływa to znacząco na obecność w grze takich elementów uzbrojenia jak na przykład tarcza czy broń dwuręczna (pierwsza- podstawowy element wyposażenia wojaka do czasu wynalezienia broni palnej, druga- miażdżąca odpowiedź na pogrubiające się z tego powodu pancerze).
Widziałem już wiele rozwiązań próbujących ograniczyć to zjawisko, jednak albo nadmiernie wpływały na mechanikę rozgrywki (wymagając nadmiernej ilości zmian w pozostałych zasadach) albo na jej dynamikę (znacząco zmniejszając szybkość gry). Przedstawiony sposób ma w zamierzeniu zwiększyć dynamikę gry, zapewnić WZGLĘDNĄ opłacalność niektórych broni i pozwolić na zwiększenie różnorodności uzbrojenia band. Proponowana przeze mnie forma zmian ma na celu dostosowanie skuteczności broni do jej kosztu, a nie jej dopasowania do mechaniki gry.

Wyniki testów:
Obecne testy w naszej poznańskiej ekipie wskazują na zwiększenie dynamiki gry i różnorodności rozpisek (na stole pojawiły się tarcze, puklerze, bronie dwuręczne oraz halabardy). Zauważono osłabienie w odniesieniu do nowych rozpisek modeli posiadających jeden atak „Unarmed”: głównie zwierząt i zombie (te ostatnie i tak rzadko widywaliśmy na stołach, więc szczególnie nie żałujemy).
Dalsze testy w toku.
_____________________________________________________________________________
Wszystkie zasady opcjonalne są nieoficjalne i nieautoryzowane przez Games Workshop

Zasady ,

Strona główna » Figurki » Systemy » Mordheim » Zasady » Atak improwizowany – HR do Mordheim

Komentowanie wpisów zostało wyłączone z powodów praktycznych.
Jeśli chcesz pogadać na temat tego lub innych wpisów, albo zwyczajnie nawiązać z nami kontakt,
odwiedź naszą stronę na Facebooku.

Makiety do bitewniaków